MezelerYücel Ustanın tarifleri

BROKOLİ EZME TARİFİ BROKOLİ EZMESİ NASIL YAPILIR

BROKOLİ EZME TARİFİ , BROKOLİ EZME NASIL YAPILIR ? 

Brokoli ezme ya da baze tariflerdeki adıyla Brokoli Mezesi veya Brokoli salatası kendine münhasır, çok fazla piyasalara çıkmayan , çıktığı zamanda ezmesiyle değil haşlanmış soslu şekilde gördüğümüz bir meze çeşididir. İçine konan az miktarda mayonez dışında son derece hafif bir atıştırmalıktır.  Renk olarak da , açık büfelerde , ordövr tabaklarında ve meze dolaplarında ilgi çekici bir özelliği vardır. Brokoli Ezme yi oluşturan tüm malzemelere baktığımızda hepsi birbirleriyle son derece uyum içerisindedir. Böyle olunca ortaya hafif ve lezzetli bir meze çeşidi çıkmaktadır. Bu mezemizin hangi bölgeye ait olduğu bilinmiyor. Evvet arkadaşlar ben önlüğümü giyip mutfağa, Brokoli Ezmesi yapamaya gidiyorum. Malzemelerinizi kontrol edip sizde gelin , beraberce tarifimizi uygulayalım.

BROKOLİ EZME İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • 2 adet orta boy brokoli
  • 1 adet orta boy havuç
  • 5 yemek kaşığı dolusu yoğurt
  • 1 yemek kaşığı mayonez
  • 1 diş rendelenmiş sarımsak
  • 1 çay kaşığı tuz.
  • Yarım çay kaşığı karabiber

 

BROKOLİ EZME NASIL YAPILIR :

Brokoli ezme yapmak için önce Brokolilerimizi küçük parçalara ayıralım, Havuçlarımızıda 4-5 Parçaya bölelim.  Su koyduğumuz tencereye sebzelerimizi bırakalım. İyice Erimeden , yumuşamaya başladığında , ocaktan alalım suyunu süzdürüp soğumaya bırakalım. Öte yandan ayrı bir kaba yoğurt, mayonez rendelenmiş sarmısak , tuz ve karabiberimizi koyarak karıştıralım. En azından ılımış olan brokoli ve havucumuzu da ayrı bir kaba alarak blender yardımıyla püre olacak şekilde karıştıralım. Daha sonra blender ile çektiğimiz bu karışımı önceden hazırladığımız yoğurt karışımına ekleyelim. güzelce karıştırdıktan sonra uygun gördüğünüz bir servis tabağına alalım. Elinizde süsleme için hangi malzemeler varsa kullanabilirsiniz. Üzerine biberli sos yapabilirsiniz, maydonoz yaprakları , sade toz biber domates dilimleri, kısaca herşey olabilir. Süsleme işini yaptıktan sonra Brokoli Ezmesi servise hazırdır.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifi vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu mezeyi yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabilir ve özellikle görsellik ve sunumda , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan ürünler oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlarız. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir