MezelerYücel Ustanın tarifleri

Haydari Tarifi, Haydari Nasıl Yapılır? Kolay Haydari Tarifi

Haydari Tarifi, Haydari Nasıl Yapılır? Kolay Haydari Tarifi

Haydari mezesini tatmayan ya da yapmayan kalmamıştır diye düşünüyorum. Gittiğimiz her yerde restoranda kebapçıda pidecide, kısaca heryerde ikram olarak veriliyor. Gerçi sarmısaklı yoğurda kuru naneyi ekleyerek olayı iyice basite indirgediler ancak , çok az daha uğraşarak lezzetine lezzet katmak mümkün olabilir. Kimsenin hayır diyemeyeceği, Rakı masalarının vazgeçilmezi olan Haydari, hafif olması ilede tercih edilen bir meze türüdür. Nerden geldiğini bilmemekle birlikte Haydar isminin kullanıldığı bir coğrafyadan çıktığını tahmin etmek zor olmaz.  Son zamanlarda klasik haydariyi süslemekte farklı farklı malzemeler kullanılmaya başlandıysada bence haydari haydaridir. şimdi Haydari tarifimize geçelim.

HAYDARİ TARİFİ MALZEMELER;

  • 1/2  KG Süzme Yoğurt
  • 3 Diş Orta Boy Sarmısak
  • Yarım Çay Bardağı Dolusu Kuru Nane
  • 1 Çay Kaşığı Tuz
  • Yarım Çay Bardağı Sıvı Yağ

HAYDARİNİN NASIL YAPILIR ?

Tavaya sıvı yağı koyalım ve naneyi ekleyelim. Yakmadan güzelce kavuralım. Daha sonra önceden dövülmüş sarımsağımızı tuzumuzu ve hazırladığımız naneyi biraz soğuduktan sonra yoğurdumuzun içine döküp karıştıralım. Servis tabağına aldıktan sonra kuru veya taze nane yaprakları ile süsleyebiliriz. Mezemiz servise hazırdır.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifi vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu mezeyi yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabilir ve özellikle görsellik ve sunumda , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan ürünler oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlarız. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir