MezelerYücel Ustanın tarifleri

KEREVİZ TARATOR, KEREVİZ TARATOR TARİFİ

KEREVİZ TARATOR TARİFİ

Bu aralar sıklıkla karşılaştığımız Kerevizin bir başka tarifi ile karşınızdayım.  Kereviz tarator, Tarator mezesinin farklı bir versiyonu gibidir. Klasik taratordan farkı kerevizle yapılmış olmasıdır. Ancak genel uygulama birbirine benzer. Tabi ki kereviz farkıyla,  Egenin bu güzel sebzesi artık hayatımızın tam içine girmiş durumda. Ve çok daha geniş coğrafyalarda üretilmektedir. Bu yüzdende kullanım alanların da genişlemektedir. Bu kereviz tarator mezemizin sunumunda da elinizde bulunan malzemelerden yararlanıp süslemesini yapabilirsiniz. Ben şimdi sizlere Kereviz Tarator tarifi yapacağım , sizlerde hazır iseniz, malzemelerimizi kontrol edip Kereviz tarator için mutfağımıza girelim.

Kereviz Tarator
Kereviz Tarator

KEREVİZ TARATOR İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • 1 orta boy kereviz
  • 3 diş sarmısak
  • 4 yemek kaşıgı dolu dolu yogurt
  • 1 çay kaşıgı tuz
  • 1 fincan dövülmüş ceviz
  • Süsleme için Kıyılmış Maydonoz, Dereotu , ceviz içi veya yağda kızartılmış kırmızı toz biber sosu kullanabilirsiniz. Elimizde hiç bir şey yoksa nane ve toz biber karıştırıp üzerine dökelim.

KEREVİZ TARATOR NASIL YAPILIR ?

Kereviz Tarator yapmak için öncelikle Kerevizimizi temizleyip rendeleyelim.

Rendelediğimiz kerevizleri çok az yağda 4-5 Dakika kadar kavuralım. Ocaktan alıp soğumaya bırakalım.

Soğuduktan sonra derin bir kaba alalım ve üzerine , önceden dövülmüş sarmısakları, yoğurdumuzu ve tuzumuzu koyalım.

Bu arada ben yazmadım arzunuza göre biraz karabiberde yakışabilir.

Güzelce hepsini karıştırdıktan sonra uygun gördüğümüz bir servis tabağına alalım.

Dövülmüş cevizleri üzerine serpelim ve Kereviz Tarator servise hazırdır.

Kereviz Tarator Mezesi
Kereviz Tarator Mezesi
Kereviz Tarator
Kereviz Tarator Nasıl Yapılır?

 

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifleri ve sunumları vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu yemekleri yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabileceğiniz  gibi , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan tarifler de oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlar ve farklı kitlelere ulaşmasına vesile olabiliriz. Katkılarınız  için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir