MezelerYücel Ustanın tarifleri

KARAMELİZE SOĞAN SALATASI

KARAMELİZE SOĞAN SALATASI TARİFİ

Karamelize soğan salatası , özellikle soğan severler için hoş bir lezzettir. Genelde hamburger arası tercih edilen karamelize soğan çok fazla kendini gösteren bir ürün değildir. Ancak Karamelize olmayan soğanın neredeyse girmediği bir tarif yok gibidir. Karamelize Soğan kendine has aroması ve tadıyla sevenler için vazgeçilmez bir meze ya da salata niteliği taşır. Yemeğin yanında soğan olmazsa olmaz diyenler için farklı bir lezzet katar.  Her bölgede yapılabilen bir tarif olduğu için kolaylıkla temini ve yapımı mümkündür. Sunum ve görsellik konusundada sizi hiç yormayacak bir tarif olan Karamelize Soğan Salatası nasıl yapılırmış hadi görelim. Önce malzemelerimize göz gezdirelim.

KARAMELİZE SOĞAN SALATASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • 3 adet Soğan,
  • 4-5 yemek kaşığı zeytinyağ,
  • 1 tatlı kaşığı şeker,
  • 1 yemek kaşığı balsamik sirke, üzüm sirkesi de olabilir.
  • Tuz.
  • 1 Çay Kaşığı Sumak
  • Süslemek isterseniz üzerine maydonoz yaprakları

 

KARAMELİZE SOĞAN SALATASI NASIL YAPILIR ?

Karamelize soğan salatası yapmak için öncelikle  soğanlarımızı piyaz kıyımı yani yarım ay şeklinde doğrayalım. Bir tavada yağı kızdırıp soğanlarımızı ekleyelim. Orta harlı ateşte soğanlarımız yumuşayıp  pembeleşinceye kadar pişirelim. Daha sonra içine sirkemizi , şekerimizi ve tuzumuzu koyalım. Devamlı karıştırarak 5 dakika kadar daha pişirelim. Ocaktan alıp süzdürerek uygun bir servis tabağına koyalım. Arzumuza göre üzerine sumak ve maydonoz yaprakları koyarak sunum yapalım.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifleri ve sunumları vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu yemekleri yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabileceğiniz  gibi , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan tarifler de oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlar ve farklı kitlelere ulaşmasına vesile olabiliriz. Katkılarınız  için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir