SOSİSLİ MANTAR DOLMA NASIL YAPILIR

SOSİSLİ MANTAR DOLMASI 

Sosisli Mantar Dolması , aslıda hepimizin bildiği kaşarlı mantarın sosis parçacıklarıyla renklendirilmiş halidir. Bizlerede keyif verecek bir ekleme ile çocukların da vazgeçilmez yiyecekleri arasına girebilir. Kaşarlı Mantar bir çok malzemeyle geliştirilip güzelleştirilebilir. Sosis te bunlardan birisi , ileride tariflerde göreceksiniz bir çok versiyonunu hazırlamış bulunuyorum. Görsel resimlerde sunum farklılıkları göreceksiniz. Sizin damak ve göz zevkiniz hangisini çekiyorsa ona göre uygulama yapabilirsiniz.  Şimdi bu güzel Sosisli Mantar Dolmamızın tarifine girişelim. Ama önce malzemelerimizi kontrol edelim.

SOSİSLİ MANTAR DOLMASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • 10 Adet büyük boy mantar
  • 150 Gram Kaşar rendesi
  • 5  Adet kokteyl sosis
  • 1 Çay Kaşığı tuz
  • 2 Çorba kaşığı Tereyağı
  • Süsleme için 10 adet maydonoz yaprağı

SOSİSLİ MANTAR DOLMASI NASIL YAPILIR ?

Sosisli Mantar Dolması yapmak için öncelikle Mantarlarımızın sapını kopartıp , mantarlarımızın çanak şeklinde kalmasını sağlayalım. Çanak mantarlarımızın içine biraz tuz koyarak önceden 200 derecede ısıtılmış fırınımızda 5 dakika pişirelim. Sora içlerine minik minik doğradığımız sosisleri uygun şekilde pay ederek koyalım ve tekrar fırına verelim. 3-4 dakika daha pişirdikten sonra çıkartalım ve içlerine önce çay kaşığı yardımı ile tereyağ ve üzerinede kaşar rendelerinden koyalım. Süsleme için birer parça maydonoz yaprağı diktikten sonra tekrar fırına verelim. Kaşarlarımızın erimesi ve kızarmasıyla birlikte çıkartıp güzel bir servis tabağına dizelim. Sosisli Mantar Dolmamız servise hazırdır. Eğer görüntüde farklılık isterseniz , sosislerimizi ince dilimler halinde kesin ve kaşar rendelerini üzerine birer tane ekleyin ve  o şekilde fırına verin. Bu şekildede estetik bir görüntü sağlayabiliriz.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifleri ve sunumları vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu yemekleri yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabileceğiniz  gibi , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan tarifler de oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlar ve farklı kitlelere ulaşmasına vesile olabiliriz. Katkılarınız  için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir