FISTIKLI PATLICAN SALATASI TARİFİ

FISTIKLI PATLICAN SALATASI TARİFİ

Fıstıklı Patlıcan Salatası  ya da Fıstıklı Patlıcan Mezesi , bölgesel olarak çok bilinen bir coğrafyaya ait değildir. Hamarat bir ustamızın ya da ev hanımımızın yarattığı bir meze olduğunu düşünüyorum. Hep söylerim zaten, ustalık birbirleriyle uyum sağlayacak olan malzemeleri bir araya getirme sanatıdır. Sizlerde buradaki tariiflerden esinlenerek harikalar yaratabilirsiniz ve bu tarif sizin adınızla ya da sizin koyduğunuz isimle anılır. Bence bu güzel birşey,  Çok zor olmayan bir salata çeşididir. Süsleme ve sunum konusunda elinizde bulunan malzemeleri kullanarak da değişiklikler yapabilirsiniz. Böylece size maddi olarak fazla bir yük getirmez. Bu arada arzunuza göre patlıcanları dilim dilim değilde küp küp de doğrayabilirsiniz. Ben buradan birkaç görsel örnek vereceğim , siz ona göre uygulamasını yaparsınız.  Haydi bakalım önlüklerimizi takalım ve Fıstıklı Patlıcan Salatası nasıl yapılırmış görelim. Önce malzemelerimizi kontrol edelim.

FISTIKLI PATLICAN SALATASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

 • 3 Adet patlıcan
 • 1 Adet ortaboy domates
 • 50 Gram kabuksuz yer fıstığı
 • 2 Diş sarmısak
 • Yarım Limon suyu
 • 1 Yemek kaşığı Zeytinyağı
 • 1 Çay kaşığı tuz
 • 1 Çay kaşığı karabiber
 • 1 Demet maydonozun üçte biri.
 • Bir kaç dal dereotu
 • Kızartma için bir su bardağı sıvı yağ

 

FISTIKLI PATLICAN SALATASI NASIL YAPILIR ?

Fıstıklı Patlıcan Salatası yapmak için öncelikle Patlıcanlarımızı alacalı şekilde soyalım. Soyduğumuz patlıcanları ince ince doğrayalım. Arzunuza göre küpküp de doğrayabilirsiniz. Doğranmış patlıcanlarımızı çok kızgın yağda , gerekiyorsa bir kaç seferde kızartalım. (Böylelikle patlıcanlarımız daha diri pişer ve hamur gibi olmaz) Kızarttığımız patlıcanları kağıt havlu üzerine sererek yağını çekmesini sağlayalım. Derin bir kabın içerisine Kabuksuz yer fıstığımızı (dörde bölerek), İnce kıyılmış sarmısakları, ince kıyılmış dereotu ve maydonozumuzun 3/4 ünü, tuz, karabiber, zeytinyağı ve limonumuzu ekleyelim. Küp küp zar büyüklüğünde kestiğimiz domates ve patlıcanlarımızıda bu karışıma ekleyelim ve biraz karıştıralım. Uygun bir servis tabağı ya da salata kasesine alalım.. Üzerine kalan maydonoz yaprakları ile süslememizi yapalım ve Fıstıklı Patlıcan Salatamız servise hazırlanmıştır.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifleri ve sunumları vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu yemekleri yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabileceğiniz  gibi , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan tarifler de oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlar ve farklı kitlelere ulaşmasına vesile olabiliriz. Katkılarınız  için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir