ENGİNAR EZMESİ TARİFİ

ENGİNAR EZMESİ , ENGİNAR EZMESİ TARİFİ

Enginarla ilgili meze veya salatalarımızda genelde soyulmuş enginar ve çanağında muhtelif malzemeler kullanılarak yapılmış örnekler görmüştük. Enginar Ezmesi yine enginarla yapılan ancak biraz farklı bir tarif olacak. Son dönemlerin gözde sebzesi enginar ve enginarla ilgili tarifler günden güne artmakta ve çeşitlenmektedir. Böylelikle yeme içme kültürümüzde genişlemekte. Bölgesel olarak elimde herhangi bir bilgi yok. Kim yaptıysa iyi etmiş diyelim ve Enginar Ezmesi için mutfağa girelim ve mezemizi yapalım. Önce malzemeler tabiki.

ENGİNAR EZMESİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • 2 Yemek Kaşığı Sızma zeytinyağı
  • 5 soyulmuş enginar
  • 2 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığı taze çekilmiş kimyon
  • Tuz
  • Taze çekilmiş karabiber
  • 1-2 Dal dereotu  süsleme için,  Yoksa maydonoz da kullanabilirsiniz.

ENGİNAR EZMESİ NASIL YAPILIR ?

Enginar Ezmesi yapmak için öncelikle soyulmuş olan enginarlarımızı yumuşayıncaya kadar haşlayalım. Haşlanmış enginarlarımızın suyunu süzdürdükten sonra soyulmuş sarmısak ile birlikte blenderde krema kıvamı alıncaya kadar karıştıralım. Blenderden aldığımız karışımın içerisine zeytinyağı kimyon tuz , karabiberimizi ekleyelim ve karıştıralım. Uygun bir servis tabağına yaydıktan sonra üzerine bir yemek kaşığı daha zeytinyağı ve ortasına bir iki dal dereotunu koyarak Enginar Ezmemizi servise hazır hale getiriyoruz.

 

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifleri ve sunumları vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu yemekleri yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabileceğiniz  gibi , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan tarifler de oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlar ve farklı kitlelere ulaşmasına vesile olabiliriz. Katkılarınız  için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir