MezelerYücel Ustanın tarifleri

MAYONEZLİ TAVUK SALATASI TARİFİ

MAYONEZLİ TAVUK SALATASI 

Mayonezli Tavuk Salatası ismindende anlaşılabileceği üzere daha önce yaptığımız bir çok salataya benzer nitelikler taşımaktadır. Ancak her zaman söylediğim gibi mayonez , özellikle tavuklu tariflere çok yakışan bir ürün. Buradada birbirine uyumlu olan malzemelerden ortaya çıkan güzel bir meze ya da salata göreceksiniz. Ben görsel olarak bir kaç örnek sunacağım ancak sizler kendi yaratıcılığınızı kullanarak çok daha özel ve güzel sunumlar yapabilirsiniz. Daha fazla vakit geçirmeden önlüğümü takıp Mayonezli Tavuk Salatası yapmak üzere mutfağıma giriyorum. Tabiki öncelikle malzemelerimizi kontrol edelim.

MAYONEZLİ TAVUK SALATASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • Yarım Tavuk göğsü,
  • 1 su bardağı garnitür,
  • 1 su bardağı yoğurt,
  • 1/2 su bardağı Mayonez,
  • 1 büyük diş sarımsak,
  • Tuz.

Üzeri için;

  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ,
  • 1 silme tatlı kaşığı tatlı kırmızı toz biber.

MAYONEZLİ TAVUK SALATASI NASIL YAPILIR ?

Mayonezli Tavuk salatası yapmak için öncelikle , Tavuk göğsünü suda pişirelim. Pişmiş olan tavuğu süzdürüp soğumaya bırakalım. Soğuduktan sonra ince ince didikleyelim.  Daha sonra tavuk parçalarını derince bir kaseye alalım, Üzerine Mayonez, yoğurt , garnitür , tuz ve dövülmüş sarmısaklarımızı ekleyelim. Güzelce karıştırarak malzemeleri birbirine yedirelim. Karışımımızı güzel bir servis tabağına alalım. Bir tavada sıvı yağ ile tatlı kırmızı toz biberimizi kavuralım. Kavurduğumuz biber sosunuda servis tabağına aldığımız karışımın üzerine dökerek sunumumuzu tamamlayalım. Mayonezli Tavuk Salatası servise hazırlanmıştır. Üzerine arzu ederseniz ceviz koyarak da süsleyebilirsiniz. Hem görsel hem lezzetsel olarak katkı yapar.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifleri ve sunumları vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu yemekleri yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabileceğiniz  gibi , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan tarifler de oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlar ve farklı kitlelere ulaşmasına vesile olabiliriz. Katkılarınız  için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir