MezelerYücel Ustanın tarifleri

PATLICANLI HAYDARİ , PATLICANLI HAYDARİ TARİFİ

PATLICANLI HAYDARİ TARİFİ , PATLICANLI HAYDARİ NASIL YAPILIR ?

Şimdi herkesin adından da anlayabileceği üzere Haydari Mezemizin,  Köz Patlıcanla yapılmışını göreceğiz. Patlıcanlı Haydari Tarifi‘nin hangi bölgeye ait olduğunu bilmemekle birlikte , muhtemelen denenerek ortaya çıkmış olan bir meze çeşididir. Zaten elimizde yoğurt ve patlıcan varsa onlarca belki de yüzlerce meze tarifi yapabilmek mümkündür. Yani Patlıcanı çıkartır yerine Ispanak koyarsanız, ıspanaklı haydari yapmış olursunuz. Zaten yemek kültürünün temelini de bu tür denemeler oluşturmaktadır. Yemek kültürü bu şekilde zenginleşir. Birazdan tarifimize başlayacağımız Patlıcanlı Haydari için sunum ve süslemede sınır yoktur. Elimizde hangi malzemelerimiz var ise onları süslemede kullanabiliriz. Çünkü sunum şekli olarak biz burada sınırlı sayıda örnek gösterebiliyoruz. Sizler bu örneklemeleri geliştirebilir ve kendi özgün tariflerinizi ve görsellerinizi oluşturabilirsiniz. Haydi şimdi önlüğümüzü takıp mutfağımıza girelim ve Patlıcan Haydari tarifimizi yapmaya başlayalım. Patlıcanlı Haydari nasıl yapılır? Önce malzemeleri hazırlayalım.

Patlıcanlı haydari tarifi
Patlıcanlı haydari, Patlıcanlı haydari tarifi, Patlıcanlı haydari nasıl yapılır?

PATLICANLI HAYDARİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • 2  adet patlıcan
  • Yarım kilo süzme yoğurt
  • 2 kaşık mayonez (isteğe göre koymayabilirsiniz)
  • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 2 diş sarmısak
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 2 çay kaşığı tatlı toz biber (eğer acılı severseniz, acı toz biber kullanabilirsiniz.)

PATLICANLI HAYDARİ NASIL YAPILIR ?

Patlıcanlı Haydari yapmak için öncelikle Patlıcanlarımıza delikler açalım ve közleyelim. Közleme için Ocak ,Fırın veya mangal tercih edebilirsiniz. Doğal olarak mangal en iyi sonucu vermektedir. Kokusuyla tadıyla her zaman benim favorim mangalda közlemektir. Ancak tabiki evlerde bu pek mümkün olmuyor.

Közlenen patlıcanlarımızı kenara alalım ve soğumaya bırakalım,

Ayrı bir kaba Süzme yoğurt, mayonez, 1 kaşık zeytinyağı, tuz , karabiber ekleyelim,

Sarmısaklarımızı dövelim ve yine aynı kaba koyalım.

Soğumuş olan patlıcanlarımızı güzelce soyalım ve kesme tahtamız da bıçakla iyice doğrayalım, Bu işlemin sonunda kesmeden ziyade dövülmüş bir kıvam yaratmamız lazım.

Dövülmüş olan patlıcanlarımızı da malzemelerimizi koyduğumuz kaba ekleyelim ve güzelce karıştıralım.

2 Kaşık zeytinyağı ile toz biberimizi bir tavada kavuralım ve yakmadan altını kapatalım.

Yoğurtlu karışımımızı uygun bir servis tabağına yayalım ve üzerine hazırladığımız sosu dökelim, Patlıcanlı Haydari servise hazırlanmıştır.

Umarım patlıcanlı haydari tarifimiz sizlere faydalı olmuştur. Afiyet olsun

Patlıcanlı Haydari Nasıl Yapılır?
Patlıcanlı Haydari Nasıl Yapılır?
Patlıcanlı Haydari tarifi
Patlıcanlı Haydari tarifi

 

 

 

 

 

 

 

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifi vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu mezeyi yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabilirsiniz, özellikle görsellik ve sunumda , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan ürünler oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlarız. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir