MezelerYücel Ustanın tarifleri

PAŞA MEZESİ , PRATİK PAŞA MEZESİ , PAŞA MEZESİ NASIL YAPILIR

PAŞA MEZESİ , PAŞA MEZESİ YAPIMI , PRATİK PAŞA MEZESİ NASIL YAPILIR?

Paşa Mezesi muhtemelen tüm mekanlarda bilinen ve uygulanan bir meze çeşididir. Evlerde çok fazla tercih edilmemesinin sebebini bilemiyorum. Halbuki yapım olarakta kolay ve lezzetli bir yiyecektir. Paşa mezesinin isminin ve kendisinin hangi bölgeden çıktığını bilemiyoruz. Muhtemelen Paşa’lara yapıldığı için böyle bir isim konmuştur diye uyduruyorum.  Zaten bu kısmı bizi fazla ilgilendirmiyor. Paşa Mezesi için de farklı farklı uygulamalarla karşılaşmaktayım. Genellikle birbirine yakın tarifler olup , sunum ve görselde çok hoş çeşitlemeler bulunmaktadır. Haydi bakalım Paşalara layık bu paşa mezesi nasıl yapılır? bir göz gezdirelim ve mutfağımıza girelim. Öncelikle malzemelerimize bir bakalım.

Paşa Mezesi
Paşa Mezesi

PAŞA MEZESİ İÇİN GEREKLİ  MALZEMELER :

  •  1/2 çay bardağı zeytinyağı
  • 1/2 su bardağı ceviz içi (ince çekilmiş)
  • 200 gram beyaz peynir
  • 1 çorba kaşığı kekik
  • 1 çorba kaşığı pul biber
  • 50 gram tulum peyniri
  • 1 su bardağı süzme yoğurt
  • 1 diş sarımsak

PAŞA MEZESİ NASIL YAPILIR :

Paşa mezesi tarifi için önce bir kaba peynirleri alın ve çatal yardımı ile ezin. Üzerine yağı ve baharatları ekleyin ve  Karıştırın.

Doğranmış sarımsak, ince çekilmiş ceviz içi ve yoğurdu ekleyip harmanlayın.

Malzemelerin tamamı karışınca hazır demektir.

Arzu ettiğiniz bir servis tabağına yayarak süsleyebilir veyahut dilimlerin üzerine sürerek servis yapabilirsiniz.

Paşa Mezemiz servise hazırdır. Paşa mezesi oldukça kolay ve pratik bir mezedir.

Paşa Mezesi
Paşa Mezesi

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifleri ve görselleri vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu mezeyi yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabilir veya  görsellik ve sunumda , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan ürünler oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlarız. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir