MezelerYücel Ustanın tarifleri

ÇERKES TAVUĞU TARİFİ , ÇERKES TAVUĞU NASIL YAPILIR , PRATİK ÇERKES TAVUĞU TARİFİ

ÇERKES TAVUĞU MEZESİ TARİFİ , ÇERKES TAVUĞU NASIL YAPILIR.

Çerkes Tavuğunu Çerkeslerin ana yemek olarak sunduğu , kendilerinin Şips Baaste olarak adlandırdıkları Çerkes tavugu ile karıştırmamak lazım. Bizim burada tarifini vermeye çalışacağımız ürün herkes tarafından bilinen meze şeklinde yenilen bir çeşittir. Bu tarifimizin lezzetinide herkesin bildiğini ancak fazla yapımıyla ilgili bilgi sahibi olmadıklarını düşündüğüm için sayfamıza koymaya karar verdim. Çok zor bir tarif değil , ancak pişen tavukları didiklemek zaman alabilir. Haydi bakalım lezzetli Çerkes Tavugu nasıl yapılırmış görelim.

ÇERKES TAVUĞU İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

  • 400 Gram Tavuk fleto
  • Yarım Kilo Süzme Yoğurt (Tatlı)
  • 2 Diş Sarımsak
  • 4 Çorba Kaşığı Mayonez
  • 2 Çay Kaşığı Tatlı Toz Biber
  • 1 Çay Kaşığı Karabiber
  • 70-80 gram küçük parçalı ceviz içi
  • 1 Çay kaşığı Tuz

ÇERKES TAVUĞUNUN YAPILIŞI :

Çerkeslerde farklı coğrafyalarda farklı şekillerde uygulanan çerkes tavuğunun meze uyarlamasını anlatacağız. Çünkü çerkes tavuğu ana yemek olarak çerkeslerin özel bir yemeğidir. Biz sadece halk arasında bilinen şeklini sunuyoruz. Öncelikle Tavuk fletolarımızı suda kaynatıyoruz. Piştikten sonra lime lime didikliyerek parçalara ayırıyoruz. Parçalar ne kadar küçük olursa karışımdaki lezzeti o kadar güzel oluyor. Parçalama işlemi bitince derin bir kaba alalım. Üzerine süzme yoğurt, mayonez, önceden ezilmiş sarımsakları ve baharatlarımızı koyalım. Ceviz içlerinide dişe gelecek büyüklüklerde kırarak içine ekleyelim. Hepsini güzelce karıştırdıktan sonra Servis tabağına alalım ve üzerine tekrar ceviz serpiştirelim.  Bu harika mezemiz servise hazırdır. Afiyet olsun…(bu arada bazen içine ekmek içi koyabiliyorlar. Meze şeklinde olunca ben çok uygun görmediğim için koymadım. )

Çerkes Tavuğunda da sunum ve tarif olarak farklı şekiller görebilirsiniz. Ben burada en çok bilinen şekli ve sunumuyla bir tarif hazırladım. İçerisindeki tatlandırıcı ürünler ve baharatlarla ilgili kendi damak tadınıza göre değişiklik yapabilirsiniz.

Çerkes Tavuğunu görsel olarakta istediğiniz gibi süsleme yapıp servis edebilirsiniz. Bu görselleri bizimle paylaşırsanız seviniriz. Bizde okuyucularımızın kaynağı ile birlikte bilgilenmelerii sağlarız. Saygılarımla . Yücel Usta

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir