KAPYA BİBER MEZESİ , YOĞURTLU KAPYA BİBER TARİFİ , YOĞURTLU KAPYA BİBER NASIL YAPILIR

KAPYA BİBER (YOĞURTLU) TARİFİ, YOĞURTLU KAPYA BİBER NASIL YAPILIR. 

Kapya biber ya da al biber girdiği her mezede ya da yemekte hem lezzet hem görsel bir şölen yaratmaktadır. Közlenmesi için mangal kullanmakta yarar var. Ocak veya fırında közlenmiş biberler hiç bir zaman mangalın tadını , kokusunu vermiyor. Hele hele hazır közlenmiş kapya biber konserveleri varki. Tamamen kimyasal içerikli ve kesinlikle kullanılmasını tavsiye etmiyorum.  Şimdi yoğurtlu kapya biber tarifimize geçelim.

YOĞURTLU KAPYA BİBER İÇİN MALZEMELER :

  • 4-5 Kapya Biber
  • 300 Gram Süzme Yoğurt
  • 2 Diş Sarımsak
  • Yarım Çay Kaşığı Tuz

YOGURTLU KAPYA BİBER YAPILIŞI :

Kolayca evimizde veya işyerimizde uygulayabileceğimiz yapımıda yemeside hızlı bir meze çeşididir. Özellikle Kapya biber girdiği her mezeye ve yemeğe özel bir tat verir. Kırmızı sebzeler grubundada çok besleyici ve antioksidan özelliği vardır.

Kapya biberlerimizi kaçük kareler veya ince şeritler halinde 2 cm keselim. Suyunu salması için tavada 4-5 dakika soteleyelim, Önceden kızdırdığımız yağın içine atarak kızartalım. Yağından süzdürdükten sonra soğumaya bırakalım. Ilık veya soğuk olarak içine yoğurt , önceden dövülmüş sarımsak ve tuz koyarak karıştıralım. Servis tabağına aldıktan sonra üzerine zeytinyağı ve ortasına bir dal nane koyarak servise hazır hale getirebiliriz. Orjinalinde olmamakla birlikte eğer mezelerde acı seviyor iseniz üzerine pul biber ekerek mezemizi zenginleştirebilirsiz.  Yogurtlu kapya biber Mezemiz servise hazırdır.

Saygılarımızla… Yücel Usta 

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir