MezelerYücel Ustanın tarifleri

KEREVİZ SALATASI TARİFİ , KEREVİZ EZMESİ TARİFİ

KEREVİZ SALATASI , KEREVİZ EZMESİ  TARİFİ

Tarifin başrolünde Kereviz olunca haliyle bölgesel olarak da Ege Bölgesi ön plana çıkıyor. 1001 Çeşit ot ile 1001 çeşit mezenin yapıldığı Ege Bölgesi bu konuda haklı bir gurura sahiptir. Bazı tariflerde Kereviz Salatası , bazı tariflerde ise Kereviz Ezmesi olarak isimlendirilen bu mezemiz Çiğ Kerevizden yapılmakta , Sadece sertliğini gidermek için sıcak suya koyup çıkarmanız yetiyor. Süzme yoğurt mayonez ikiliside bu karışıma girince tabiki hoş bir tarif ortaya çıkıyor. Sunumda ve süslemede sınır tanımayan bu meze için bir kaç görsel öge paylaşıyorum. Bunlardan birini , benzerini yada bambaşka bir sunumu kendi tarifinizde uygulayabilirsiniz. Ben şimdi önlüğümü giyip mutfağa giriyorum ve Kereviz salatasını yapmaya başlıyorum. Malzemelerinizi kontrol edip sizlerde buyrun beraber yapalım.

 KEREVİZ SALATASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • 1 adet büyük boy kereviz
  • 4 yemek kaşığı süzme yoğurt
  • 1,5 yemek kaşığı mayonez
  • 1 su bardağı ceviz içi
  • 2 diş sarımsak
  • 1 tutam dereotu
  • 1/2 adet limon

KEREVİZ SALATASI NASIL YAPILIR ?

Kereviz Salatası ya da Kereviz Ezmesi için öncelikle kerevizlerimizi rendeleyelim. Arzuya göre 1 dakika sıcak suya koyduktan sonra çıkartıp soğuk suya koyalım ve suyunu güzelce süzdürelim. Yoğurdumuzu , mayonezimizi ve önceden dövülmüş sarımsaklarımızı derin bir kaba koyalım. Üzerine yarım limon suyunu ceviz içini koyalım. Hazırladığımız bu karışımın üzerine rendelenmiş kerevizlerimizi ekleylelim ve güzelce karıştıralım. Servis tabağına aldığımız karışımın üzerine dereotu koyarak süsleyelim. Gördüğünüz üzere son derece kolay yapılan ve çok hafif Kereviz Salatası Mezemiz servise hazırdır.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifi vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu mezeyi yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabilir ve özellikle görsellik ve sunumda , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan ürünler oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlarız. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir