SEMİZOTLU GİRİT MEZESİ YAPILIŞI

SEMİZOTLU GİRİT MEZESİ YA DA EZMESİ 

Bizim yoğurtlu semizotu şeklinde bildiğimiz mezemizin ufak tefek değişik bir versiyonu ile karşı karşıyayız. Ege dediğiniz zaman güzel bir coğrafya ve bu coğrafyadaki kültürlerin birbirlerinden etkilenmemeleri mümkün değil. O yüzden mezelerimiz ufak tefek ayrıntılar dışında birbirlerine çok benzemektedir. Semizotlu Girit Mezesi , ya da Semizotlu Girit Ezmesi de böyle bir tariftir. Son derece kolay yapımlı ve lezzetli bir mezedir. Bizlerinde evlerinde her zaman yapabileceğimiz kolay bir tarif olan bu meze restoranlar tarafından da  çok tercih edilmektedir. Bizde şimdi mutfağımıza geçelim ve Semizotlu Girit Mezesini yapmaya başlayalım.

 

SEMİZOTLU GİRİT MEZESİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

 • 1 adet irice közlenmiş bostan patlıcan
 • 1 adet yumurtanın sarısı
 • 1 büyükçe kase ayıklanmış semizotu
 • 1 iri diş ezilmiş sarımsak
 • 4 yemek kaşığı süzme yoğurt
 • 1 avuç dövülmüş ceviz
 • Tuz, zeytinyağ
 • Üzeri İçin:
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağ
 • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber
 • 3-4 adet iri kıyılmış ceviz  

  SEMİZOTLU GİRİT MEZESİ NASIL YAPILIR ?

Semizotlu girit mezesi yapmak için öncelikle Közlenmiş patlıcanı soyup çok küçük doğrayın. Bir tavaya zeytinyağ koyup  közlenmiş patlıcanı soteleyin. Üzerine yumurta sarısını ekleyip  karıştırın. Tuzunu ekleyip yumurta pişince ocağın altını kapatın. Soğumaya bırakın.
Semizotunu ince kıyıp ceviz ve sarımsak ile soğuyan patlıcana ekleyin. Yoğurdu ekleyip iyice karıştırıp servis tabağına alın.

Bir tavada zeytinyağ ve kırmızı toz biberi kızdırın. Üzerine cevizi ekleyip biraz karıştırıp ocağın altını kapatın ve yoğurtlu salatanın üzerine gezdirin. Semizotlu Girit Mezesi servise hazırlanmıştır.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifleri ve sunumları vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu yemekleri yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabileceğiniz  gibi , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan tarifler de oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlar ve farklı kitlelere ulaşmasına vesile olabiliriz. Katkılarınız  için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir