MezelerYücel Ustanın tarifleri

YOĞURTLU PATATES EZMESİ TARİFİ

 YOĞURTLU PATATES EZMESİ 

Herkese merhabalar, Yoğurtlu Patates Ezmesi, yoğurtlu patates püresi tarifimiz ile yine karşınızdayım. Patates ezme ya da patates püresi ile ilgili epey bir tarif vermiştim. Şimdi yoğurt ile son derece uyumlu bir patates mezesi ya da ezmesi yapacağız. Bu yoğurtlu patates püresi tarifimizin bir özelliği de (görsel resimlerde farkedeceksiniz ) sunum ve şekil konusunda sınır tanımayan bir üründür. Patates ezmesi her türlü şekle ve kaba girebileceği için muhteşem görüntüler yaratılabiliyor. Sizlerde resimlerden esinlenerek eminim çok güzel sunumlar yapacaksınız. Daha fazla bekletmeden Yoğurtlu Patates Ezmesi tarifimize girişelim. Önce Malzemeler.

yoğurtlu patates ezmesi
yoğurtlu patates ezmesi tarifi
yoğurtlu patates ezmesi
yoğurtlu patates ezmesi nasıl yapılır?

YOĞURTLU PATATES EZMESİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • 5 Adet Patates
  • 2 Su bardağı süzme yoğurt . Çok katı olmayan
  • 2 Yemek Kaşığı Mayonez
  • 1 Diş dövülmüş sarmısak
  • 1 Çay Kaşığı Tuz
  • 4-5 Dal Dere otu

ÜZERİ İÇİN 

  • 2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
  • 1 Çay Kaşığı Kırmızı toz biber

YOĞURTLU PATATES EZMESİ NASIL YAPILIR ?

Yoğurtlu Patates ezmesi yapmak için öncelikle, Patateslerimizi soyalım ve irice küpler halinde doğrayalım.

Doğradığımız patatesleri bir tencerede haşlayalım. Haşlandıktan sonra suyunu süzdürüp derince bir kaba koyarak soğumasını bekleyelim.

Patateslerimiz soğuduktan sonra bir ezici ya da çatal vasıtasıyla iyice ezelim.

Daha sonra üzerine yoğurt , mayonez , dövülmüş sarmısak, tuz , 2-3 dal kıyılmış dereotu koyarak güzelce karıştıralım.

Bu karışımı uygun bir servis tabağına alalım.  Tavaya zeytinyağı ve kırmızı toz biberimizi koyup kavuralım.

Kavrulduktan sonra tavadaki sosumuzu bu karışımın üzerine dökelim elimizde kalan bir kaç dal dereotunuda üzerine bırakalım.

Farklı olarak patates ezmemizi yaptıktan sonra sarmısaklı yoğurdumuzu dökmeden, püre ile servis tabağımızda şekiller oluşturabiliriz. Ya da kek kalıbı gibi yağlanmış bir kalıba püremizi dolduralım ve servis tabağına ters çevirerek koyalım.

Daha sonra şekilli patates püremizin üzerine sarmısaklı yoğurdumuzu gezdirelim ve onun da üzerine kırmızı biberli sosumuzu dökelim , Ortaya görsel bir şölen çıkacaktır.

Yoğurtlu patates ezmesi diğer adı ile Yoğurtlu patates püresi servise hazırdır. afiyet olsun.

Umarız yogurtlu patates puresi tarifi sizler için faydalı olmuştur.

yoğurtlu patates ezmesi
yoğurtlu patates ezmesi
yoğurtlu patates ezmesi nasıl yaplır?
yoğurtlu patates ezmesi nasıl yapılır?

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifleri ve sunumları vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu yemekleri yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabileceğiniz  gibi , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan tarifler de oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlar ve farklı kitlelere ulaşmasına vesile olabiliriz. Katkılarınız  için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir