MezelerYücel Ustanın tarifleri

AVOKADO SALATASI TARİFİ

AVOKADO SALATASI , AVOKADO SALATASI TARİFİ

Avokado son yıllarda üretiminin ülkemizde yapılması ile yaygınlaşan ve fiyatının da düşmesiyle artık daha  sık evlerimize girin bir ürün olarak göze çarpmakta, Yazılış ve söylenişte Avakado ya da Avokado olarak söylenebiliyor. Gerçeği Avokado olarak bilinir. Ancak arama motorları için biz her ikisinide kullanabiliyoruz.  Yine Avakado Ezme, Avakado Salata gibi çeşitleriyle meze olarakta mekanlarda ve  evlerimizde yapılmaya başlanmıştır. Görsel olarak da açık büfe ve ordövr tabaklarında ayrı bir şölene dönüşür. Sunum ve süsleme konusunda sınırsız özgürlüğe sahip olan bu mezemizin nasıl yapıldığını gelin hep beraber görelim. önce malzemelerden başlayalım. Bu arada yapımı da bir o kadar kolay ve basittir.

AVOKADO SALATASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

 • 2 Adet olgunlaşmış avokado
 • 2 Diş sarmısak
 • 1 Çay kaşığı tuz
 • Yarım Çay Kaşığı karabiber
 • Yarım limon suyu
 • 1 Yemek kaşığı Zeytinyağı

AVOKADO SALATASI NASIL YAPILIR ?

Avokado Salatası yapmak için öncelikle avokadolarımızı soyalım ve çekirdeğini çıkartalım. Derin bir kaba alarak çatalla iyice ezelim, Daha sonra önceden dövülmüş sarmısak, tuz , karabiber , zeytinyağı ve limon suyunu ekleyerek iyice malzemeleri birbirine yedirelim. Elde ettiğimiz karışımı yayvan bir servis tabağına alalım. Üzerini süslemek için elimizde hangi yeşillikler varsa kullanabiliriz. Maydooz yaprakları, Dere otu, Kırmızı toz biber , ceviz ince kıyılmış kapya biber, kısaca ne bulursak onunla süsleyebiliriz. Zaten görsellerde farklı süsleme ve sunumların örneklerini vereceğim siz kendi tercihinize göre uygularsınız.  Bu arada Avokado Salatası isim olarak Avokado Ezmesi olarak da bilinir.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifleri ve sunumları vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu yemekleri yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabileceğiniz  gibi , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan tarifler de oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlar ve farklı kitlelere ulaşmasına vesile olabiliriz. Katkılarınız  için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

 

2 thoughts on “AVOKADO SALATASI TARİFİ

 • Setenay demir

  Tarif ‘cok güzel

  Yanıtla
  • Yücel Usta

   Afiyet Olsun Setenay hanım . Biz teşekkür ederim. Başka tariflerdede bekleriz.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir