MezelerYücel Ustanın tarifleri

KAĞITTA PASTİRMA KAGİTTA PASTİRMA TARİFİ KAĞITTA PASTIRMA NASIL YAPILIR

 

KAĞITTA  PASTIRMA , KAĞITTA PASTIRMA TARİFİ

Kağıtta pastırma zaten pastırmanın çooook özel tadıyla ve pişim olarak yarattığı lezzet ve hafiflikle sofralarımızda yer bulur. Pastırma deyince tabiki aklımıza Gayseri gelir. Dolayısıyla çıkış noktası muhtemelen Kayseridir. Ancak Kayseride bu şekilde bir sunum pek görmediğimiz için. Pastırma başka coğrafyalara gitmiş ve orada kağıtta pastırma şeklini almış olabilir diye düşünüyorum. Kağıtta Pastırma’nın en önemli özelliği yanına katılan malzemelerle özdeşerek ve kendi buharında pişmesidir. Her lokmada içinde bulunan tüm malzemelerin lezzetini alabilirsiniz. Haydi bakalım şimdi mutfağa girelim ve bu güzel mezemizi yapmaya başlayalım , tabiki önce malzemelerimizi hazırlayacağız.

KAĞITTA PASTIRMA İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • 10- 15 Dilim pastırma
  • 1 adet domates
  • 1 Çay kaşığı kekik
  • 1 Çorba kaşığı tereyağı
  • 1 Çay kaşığı karabiber

KAĞITTA PASTIRMA NASIL YAPILIR :

Kağıtta pastırma tarifini yapmak için önce domatesimizi soyalım ve küpküp doğrayalım. Alüminyum folyoyu açalım ve üzerine önce pastırma dilimlerimizi daha sonra domates parçalarını üzerinede kekik ve karabiberimizi ilave edelim. En son olarak tereyağımızı koyalım. Malzemeleri koyduktan sonra alüminyum folyomuzu hiçbir yerinden hava almayacak şekilde kapatalım. Önceden 200 dereceye ayarladığımız fırında yaklaşık 20 dakika kadar pişirelim. Servis tabağına fırından çıkarttığımız gibi koyarsak. Masamızda hem görsel hem tatsal bir şölene dönüştürebiliriz. Ya da isterseniz açtıktan sonra servis tabağına koyabilirsiniz. Eğerki mangala gitmişseniz ve pastırma yapacaksanız. Tüm işlemleri aynen yapın ve mangalda ateşin üzerine değil , ısgaranın üzerine koyarak pişirin. Kağıtta Pastırma servise hazırdır.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifi vermeye çalışıyorum. Görsellere baktığımızda da sunum ve süsleme olarak çok farklı çok güzel sunumlar yapılabilmektedir. Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Sizler de bu mezeyi yapmaya karar verirseniz, Mevcut tariflerden yararlanabilir ve kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan ürünler oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlarız. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir