PATLICAN SÖGÜRME PATLICAN SÖĞÜRME TARİFİ

PATLICAN SÖĞÜRME MEZESİ, PATLICAN SÖĞÜRME NASIL YAPILIR

Patlıcan söğürme , söğürtme ya da soğurma şeklinde isimlerle anılan patlıcanlı güzel bir lezzet durağıdır. Bizim bilgi dağarcığımız Antep yöresine ait olduğu şeklindedir. Yapılışı ve kullanılan malzemeleri düşünüldüğünde , hele hele lezzeti itibariyle bence kesin Antep yöresiin bir lezzetidir. Patlıcan Söğürme de kullanılan malzemelerle başka başka meze tarifleride vermiştik. Ancak her mezenin kendine özgü bir lezzeti olduğunu düşünüyorum.  Zaten damak tadı çoğu zaman ufak ayrıntılarda gizlidir . Haydi şimdi mutfağa geçelim ve bu güzel Antep usulü Patlıcan Söğürme yi yapalım. Önce malzemelerle başlayalım.

PATLICAN SÖĞÜRME İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • 3 Adet patlıcan
  • 2 adet kaypa biber
  • 2 adet kuru soğan
  • 2 adet yeşil biber
  • 5 adet orta boy domates
  • 2 Çay kaşığı tuz
  • 1 çay bardağı zeytinyağı

PATLICAN SÖĞÜRME YA DA PATLICAN SOĞURMA YAPILIŞI :

Patlıcanları ve kapya biberleri yıkadıktan sonra bir bıçak yardımıyla ortalarına birer kesin atın ve yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine yerleştirin.Önceden ısıtılmış 200 derece fırında yaklaşık 20 dakika közlenmeye bırakın.  Patlıcanlar ve kapyalar fırında közlenirken domatesleri yıkayın ve isteğe göre kabuklarını soyduktan sonra küp küp doğrayıp, bir kenara alın  (Eğer imkanınız var ise bu közleme işini mangalda yapmanızı önererim Mangalın verdiği lezzet bir başka oluyor.). Soğanları yemeklik ince ince doğrayın . Yeşil biberleri de ince ince doğrayın ve bir kenara alın . Patlıcanlar ve kapyalar közlendikten sonra kabuklarını soyun ve küp küp doğrayın zeytinyağını alın , içerisine soğanları attıktan sonra pembeleşene dek kavurun. Ardından ince ince doğradığınız yeşil biberleri ekleyin ve bir kaç dakika daha kavurun. Ardından küp küp doğradığınız domatesleri ekleyip, kaşığın tersiyle ezerek kavurun . Son olarak küp küp doğradığınız patlıcan ve kapyaları da ilave edin , tuzunu da ekleyip bir süre daha kavurun ve ateşten alın . Servis tabağına alıp, maydanozla süsleyin ve sıcak sıcak servis edin . Patlıcan söğürme mezemiz servise hazırdır.

Tekrar merhabalar, bu tarifimizdede gördüğünüz üzere , genel olarak yapılan mevcut malzemelerin uyumlu bir birlikteliğidir. Ben burada sizlere kendimce en uygun gördüğüm miktarlarla bir tarif veriyorum. Ancaaaak sunum ve görsellik apayrı bir maharettir. Resimlerde gördüğünüz üzere sunumda sınır yoktur. Sizlerde bu tarifi yaparken kendinize has bir görsellik uygulayacak olursanız lütfen bizimle paylaşın ve adınıza bu tarifi veya görseli yayınlayalım. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir