MezelerYücel Ustanın tarifleri

KURU DOMATES MEZESİ KURU DOMATES MEZESİ NASIL YAPILIR?

KURU DOMATES MEZESİ TARİFİ , KURU DOMATES MEZESİ NASIL YAPILIR.

Kuru Domates mezesi, Yazdan kurutulmuş domateslerle kışın da yapabileceğimiz muhteşem bir mezedir. Özellikle cevizle birleşimi muhteşem olur. Benimde favorilerimdendir. Kuru Domates Salatası da denir.  Hafif ekşimsi tadıyla her tür sofranın bence baştacı olabilecek bir mezedir. Özellikle Rakı sofralarında bilenlerin vazgeçemediği , maalesef mekanların çok sıklıkla yapmadıkları bir üründür. Fakat tanındıkça daha çok aranır ve tercih edilir bir meze haline geleceğine eminim. Ege mezesi kuru domates sofralarınıza lezzet katacaktır.

Şimdi önlüğümü giyiyorum ve sizlere bu güzel kuru domates mezesi tarifini yapmak üzere mutfağıma geçiyorum. Malzemeleri hazırlayıp sizlerde gelin beraberce yapalım. Önce Kuru Domates Mezesi Malzemelerini hazırlayalım.

ege mezesi kuru domates
ege mezesi kuru domates

 KURU DOMATES MEZESİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  •  Birkaç tane ceviz içi,
  •  On adet kurutulmuş domates,
  • Siyah zeytin,
  • İsteğe bağlı olarak karabiber,
  • Bir miktar zeytinyağı,
  • İki diş sarımsak,
  • Bir tutam kekik,
  • İsteğe göre tuz.

KURU DOMATES MEZESİ NASIL YAPILIR : 

Domates kurusu mezesi yapılışı için öncelikle domateslerimizi hafif ılık suya bırakalım. Biz diğer işlerimizle uğraşırken domateslerimiz yumuşayacaktır.

İlk olarak Yumuşayan domateslerin her birini üçer parçaya ayıralım.

Daha sonra ayrı bir kap içerisinde kekikle birlikte zeytin yağını karıştırın ve bu parçalara ayırdığınız domatesleri karıştırın.

Bu işlemden sonra karıştırdığınız bu malzemeleri servis tabaklarına uygun şekillerde yerleştirin ve malzemelerde bahsi geçen ceviz içlerini parçalayarak servis tabağının üzerine serpin.

Bunun ardından siyah zeytinleri de çekirdeklerinden ayırarak son süsleme işleminde hem lezzet hem de daha hoş bir görüntü amaçlı kullanabilirsiniz.

Yapılış sırasında zeytin yağı kullanmanız lezzet artışlarına neden olacaktır. İşte bu işlemlerden sonra domates kurusu mezesini en pratik şekilde yapmış oldunuz.

Bu meze sofralarınızda güzel bir görüntü oluşturarak farklı lezzetler tatmanızı sağlayacaktır. Ege mezesi Kuru Domates Mezemiz servise hazırdır.

kuru domates mezesi
kuru domates mezesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir