MezelerYücel Ustanın tarifleri

MARULLU CACIK NASIL YAPILIR

MARULLU CACIK TARİFİ

Hepimizin çok yakından tanıdığı Cacığımızda ufak bir değişiklik yaptık ve Marullu Cacık olarak tarifledik. Üzerinde çok fazla söylenecek bir şey bulamıyorum. Son derece hafif ve her sofranın vazgeçilmezi olmuştur. Koyu kıvamda yaparsanız Rakı sofralarının vazgeçilmezi haline gelir. Bu arada sunum ve görsellik olarak sınırsız alternatife sahipsiniz. Sizlere bir kaç görsel örneği vereceğim. Sizler istediğiniz alternatifi seçip kullanabilirsiniz.  Son derece kolay ve pratik yapımı ile cacığımızın nasıl yapıldığını görelim şimdi, tabiki önce malzemelerden başlayalım.

MARULLU CACIK İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • Yarım Marul veya Kıvırcık
  • 2 Diş Sarmısak
  • 1/3 Bağ Dereotu
  • 3-4 Dal Taze Nane (yoksa Kuru nane kullanın)
  • 1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
  • 1 Çay Kaşığı Tuz

MARULLU CACIK NASIL YAPILIR ?

Marullu Cacık yapmak için öncelikle Marullarımızı yapraklarına ayıralım ve güzelce yıkayalım. Daha sonra kesme tahtasında ince ince keselim. Derin bir kap alalım ve içerisine yoğurdumuzu , ince kıyılmış dereotu ve yine ince kıyılmış  nanenin bir kısmını ,Önceden dövülmüş sarmısağı ve tuzumuzu koyup karıştıralım , içine kıyılmış marullarımızı da ekleyelim ve tekrar karıştıralım.  Karışımı uygun bir servis tabağına alalım ve üzerine kalan nane yapraklarından koyalım , en üzerinede zeytinyağımızı dökelim ve servise hazır hale getirelim.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifleri ve sunumları vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu yemekleri yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabileceğiniz  gibi , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan tarifler de oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlar ve farklı kitlelere ulaşmasına vesile olabiliriz. Katkılarınız  için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir