MezelerYücel Ustanın tarifleri

NOHUT SALATASI NASIL YAPILIR ?

NOHUT SALATASI TARİFİ

Nohut  Salatası bölgesel bir yemek yada salata değildir. Her bölgede ufak tefek değişikliklerle görebilirsiniz. Mekanlarda çok fazla uygulanmayan ve sunumu yapılmayan bu salatamız özellikle ev hanımlarının gözdesi durumundadır. Ancak daha çok tanındıkça ve sevildikçe bu tarifi restoran ve mekanlarda yapmaya başlayacaklardır. Hadi o zaman bizlerde bilmeyenler için bu güzel tarifi yapmaya başlayalım. Tabiki önce malzemelerimizi kontrol edelim.

NOHUT SALATASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • 1 su bardağı haşlanmış nohut,
  • 4-5 tane kornişon turşu,
  • 1 çay bardağı mısır,
  • 2 tane közlenmiş kırmızı biber,
  • Bir tutam maydanoz veya dereotu,
  • Sıvı yağ,
  • Tuz,
  • Pul biber,
  • Limon.

NOHUT SALATASI NASIL YAPILIR ?

Nohut salatası yapmak için gerekli olan nohutlar, akşamdan suya konulup, sabaha kadar bekletilir.
Ertesi gün nohutlar yumuşayıncaya kadar haşlanır.
Haşlanan nohutların suyu süzülür ve derin bir kap içerisine konularak, soğumaya bırakılır. Kornişon turşu, közlenmiş biberler ve maydanoz, küçük küçük doğranır.
1 çay bardağı mısır ile doğranan malzemeler, soğuyan nohutların üzerine ilave edilir.
Son olarak üzerilerine yağ, tuz, biber ve limon suyu ilave edilerek, güzelce harmanlanır.
Hazırlanan nohut salatası, uygun bir servis tabağına alınır ve hemen servise sunulabilir.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifleri ve sunumları vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu yemekleri yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabileceğiniz  gibi , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan tarifler de oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlar ve farklı kitlelere ulaşmasına vesile olabiliriz. Katkılarınız  için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir