MezelerYücel Ustanın tarifleri

PATLICANLI HUMUS NASIL YAPILIR ?

PATLICANLI HUMUS TARİFİ 

Hatay’ımızın meşhur humusunun başka bir versiyonu ile karşı karşıyayız. İçine eklenen malzeme renk katıyor belki ama bence humus ana tema olarak hep durur. Şaka bi yana , Tabiki yapılan her yeni tarif ve eklenen her bir malzeme yemeğimize lezzet , yemek kültürümüze de zenginlik katar. Bu yüzden bu tür yeniliklere hep açık olmakta fayda var. Meze kültürümüzde patlıcan da çok özel bir yere sahiptir. Bu yüzden girdiği tariflere renk katar. Eminimki sizlerde Patlıcanlı Humus‘u çok seveceksiniz. Hatay’dan çıkan bu güzel tarifin nasıl yapıldığına hep beraber bakalım şimdi. Tabiki önce malzemeler.

PATLICANLI HUMUS İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

 • 2 adet patlıcan
 • 1,5 su bardağı haşlanmış nohut
 • 1/2 çay bardağı zeytinyağı
 • 3/4 çay bardağı tahin
 • 1/2 adet limonun suyu
 • 2 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı toz kırmızı biber
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 2-3 dal taze nane

  PATLICANLI HUMUS NASIL YAPILIR ?

Patlıcanlar yıkanıp yapışmayan bir tavada  ya da size kalmış bir yöntemle közlenir. Patlıcanları közlerken dikkat etmeniz gerekenler ise; Tavada, ocaküstü közmatikler ya da közde olsun patlıcana herhangi bir çizik atılmamalı bu sayede içindeki suyu tutup hem de içinin beyaz kalması sağlanıyor. Tavada yapılıyorsa kolay pişmesi için kapağını kapatınız. Közlenen patlıcanların kabuğu soyulur ve fazla suyunun akması sağlanır. Haşlanmış nohutlar arzuya bağlı olarak kabukları soyulur. Ayıklamıyorum, kabukları da çok faydalı. Közlenmiş patlıcan ve nohut bir araya getirilip, çokluğuna göre malzeme ikiye bölünür ve rondoda uygun kıvam alana kadar çekilir. Bu karışıma tahin, sarımsak, kimyon, tuz ve limon suyu ilave edilir. Yoğunluğuna göre nohut suyundan ilave edilir.Karışım uygun bir servis tabağına alınıp üzerine tavada kızartılmış çam fıstığı, zeytinyağı ve pul biber serpilir. Patlıcanlı Humus Tarifimiz servise hazırdır. Son olarak Sizlere farklı süsleme metodları uygulanmış görseller sunuyorum. Sizler bu tariflerden yararlanabilir , ayrıca kendi özgün süslemenizide yapabilirsiniz.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifleri ve sunumları vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu yemekleri yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabileceğiniz  gibi , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan tarifler de oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlar ve farklı kitlelere ulaşmasına vesile olabiliriz. Katkılarınız  için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir