PAZI SALATASI TARİFİ ,PAZI SALATASI NASIL YAPILIR , PRATİK PAZI SALATA TARİFİ

PAZI SALATASI TARİFİ , PAZI SALATASI NASIL YAPILIR 

Günümüzde hafif ve sağlıklı olması nedeniyle oldukça rağbet görmeye başlayan Pazı Salatası meze ya da salataların önde gelenlerindendir. Yapımı da  bir o kadar kolay olan bu salata çeşidi, Hem meze olarak hemde yemeklerin yanında veya öncesinde salata olarak değerlendirilebilir. Bu tür mezelerin geldiği yer genelde ege bölgesi olduğu için Pazı Salatasınında çıkış yerinin ege olduğunu düşünüyorum. Diğer bölgeler kırılmasın ancak ege de yolun kenarında yetişen herhangi bir Ot’un bile yemeği ya da mezesi yapılmakta. Yeşillikler olarak bu yüzden biraz ön planda kalıyorlar. Pazının yaprakları da sapı da beraberce ya da ayrı ayrı değerlendirilebilmektedir. Sapıyla Pezik ya da pezük turşusu yapılır ki, Sivas’ın değişmez lezzetidir. Bu kadar pazı dan bahsetmişken şu Pazı Salatası Tarifinede bir göz atalım. Beyler bayanlar haydi mutfağa.

 

PAZI SALATASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • 1 Bağ pazı
  • 2 diş sarımsak
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
  • Yarım limon suyu
  • 1 çay kaşığı tuz

PAZI SALATASI NASIL YAPILIR : 

Pazıların yapraklarını istediğiniz gibi değerlendirdikten sonra saplarını doğrayıp 2-3 dak. kaynayan suda haşlayın (kontrol edin çok yumuşamamalı, sert de kalmamalı) Haşlandıktan sonra süzün, dövülmüş sarımsak, tuz, yağ ve limon ile sos hazırlayın . Servis tabağına alınan  pazı saplarının üzerine sos gezdirip servis edin. Pazı Salatası Mezesi servise hazırdır.

 

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifi vermeye çalışıyorum. Görsellere baktığımızdada sunum ve süsleme olarak çok farklı çok güzel sunumlar yapılabilmektedir. Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Sizler de bu mezeyi yapmaya karar verirseniz, Mevcut tariflerden yararlanabilir ve kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan ürünler oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlarız. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir