MezelerYücel Ustanın tarifleri

BİBER YATAĞINDA KIZARTMA BİBER YATAĞINDA KIZARTMA TARİFİ

 BİBER YATAĞINDA KIZARTMA , KIZARTMALI BİBER KAYIKLARI

Dolmalık biberlerle yapılan hem lezzetli hem görsel şöleni bol bir meze çeşidimizdir. Normal dolmalık yeşil biberlerle yapılabildiği gibi arzunuza göre sarı , kırmızı dolmalık biberlerde kullanarak renk cümbüşü sağlamış olursunuz. Muhtemelen yaratıcılığı yüksek ve maharetli bir ev hanımımızın  ürettiği bir meze olma ihtimali son derece yüksek, Zaten bölgesel olarak herhangi bir bilgimiz yok Aslında bir bakıma şakşuka dolması da denebilir. Gerek açık büfelerde gerekse misafir sofralarımızda varlığıyla renk katan bir atıştırmalıktır. Atıştırmalık diyorum çünkü genellikle yemeklerden önce servis edilir. Biber Yatağında Kızartma Mezemizi henüz mekanlarda görmüş değilim.  Haydi bakalım önlüklerinizi takın ve beni takip edin Biber Yatağında Kızartma Tarifimizi beraberce yapalım Tabiki önce malzemeler.

BİBER YATAĞINDA KIZARTMA İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • 2’şer adet sarı, kırmızı ve yeşil dolmalık biber ya da sadece kapya veya dolmalık biberlerlede uygulamanız mümkündür.
  • 2 adet patates
  • 2 adet patlıcan
  • 1 Adet kabak
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Kızartma için sıvıyağ
  • Sos için: 3 çorba kaşığı sıvıyağ
    3 adet domates, 3 diş sarmısak

BİBER YATAĞINDA KIZARTMA NASIL YAPILIR ?

Domates sos için sıvı yağ, rendelenmiş domates ve rendelenmiş sarmısağı küçük bir tencerede pişirin. Daha sonra kenara alın. Biberleri boylamasına ortadan ikiye kesin. Çekirdek yataklarını çıkarıp, kızdırılmış sıvı yağda hafifçe kızartın ve servis tabağına yerleştirin. Aynı sıvı yağda sıra ile küp doğranmış patatesleri, alacalı soyulup küp doğranmış patlıcanları ve kabakları kızartın. Kağıt havlu üzerine çıkarıp fazla yağını alın. Tuzunu ayarlayıp, daha sonra biberlerin içlerine yerleştirin. Domates sos ve yoğurtla birlikte servis yapın. Biber yatağında kızartma servise hazırdır.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifi vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu mezeyi yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabilir ve özellikle görsellik ve sunumda , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan ürünler oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlarız. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir