MezelerYücel Ustanın tarifleri

DÖVMELİ CACIK TARİFİ , DÖVME BUĞDAYLI CACIK NASIL YAPILIR

 

DÖVMELİ CACIK TARİFİ DÖVME BUĞDAYLA CACIK NASIL YAPILIR 

Osmanlı döneminden gelen geleneksel bir yiyeceğimizdir. Hatta cacığın salatalıkla buluşması çok daha sonradır. Cacığa farklı bir tad katan dövme mezelerde çok kullanmadığımız bir malzemedir aslında. Genelde aşure yaptığımız dönemlerde hatırladığımız dövme buğday, daha küçük yerleşimlerde halen bir çok yemekte destekleyici olarak kullanılmaktadır. Bizde burada dövme buğdayla hoş bir şekle bürünen cacık tarifini yapmaya çalışacağız. Son derece kolay yapımı ve hafifliği ile tercih edebileceğiniz bir meze olduğunu düşünüyorum. Katılığını zevkimize göre kendimiz ayarlayabiliriz. Yine süsleme ve sunumu tamamen kendi özgün tercihimize göre değerlendirebiliriz. Hadi bakalım Dövmeli Cacık tarifi nasıl yapılır görelim.

DÖVMELİ CACIK İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • 1 su bardağı haşlanmış aşurelik buğday
  • 2 su bardağı süzme yoğurt
  • 1-2 diş sarımsak
  • 4-5 dal dereotu
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
  • Tuz

DÖVMELİ CACIK NASIL YAPILIR

Dövmeli Cacık için öncelikle aşurelik döğme (buğday) mizi haşlayalım ve suyunu süzdürelim. Sarmısaklarımızı dövelim , dereotunu kıyalım. Dövülmüş sarımsağımızı süzme yoğurdumuzun içerisine katalım. Bir kenarda soğumasını beklediğimiz döğme buğdayımızı , tuzumuzu ve dereotunu katarak derin bir kapta karıştıralım. Uygun bir servis tabağına koyduktan sonra üzerine zeytinyağı ve ortasına dereotu koyarak servise hazırlayalım. İsterseniz Maydonoz veya kuru nane kullanarak da süslemesini gerçekleştirebilirsiniz. Dövmeli cacık mezemiz servise hazırdır.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifi vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu mezeyi yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabilir ve özellikle görsellik ve sunumda , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan ürünler oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlarız. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir