MezelerYücel Ustanın tarifleri

PATLİCAN KULELERİ TARİFİ , PATLICAN KULELERİ NASIL YAPILIR , PATLICAN KULELERİ MEZESİ

 

PATLİCAN KULELERİ NASIL YAPILIR, PATLICAN KULELERİ TARİFİ

Patlıcan kuleleri biraz zahmetli olmakla birlikte lezzet ve görüntü olarak tam bir şölen oluşturmaktadır. Özellikle ağır misafirleriniz varsa bence üşenmeyip böyle bir lezzeti önlerine koymalısınız derim.  Patlican Kuleleri adı gibi dilimlerin ve malzemelerin üst üste eklenmesiyle oluşur. Hangi yöreden çıktı , hangi ilimizin bir lezzetidir bilmiyoruz. Daha doğrusu bununla ilgili bir bilgi bulamadık. Zaten bu iş bizim değil tarihçilerin işi, Bizi ilgilendiren kısmı lezzeti ve görseli. Daha fazla vakit geçirmeden önlüğümüzü takalım ve Patlıcan Kulelerini yapmak üzere mutfağımıza doğru yol alalım. Tabiiki öncelikle malzemelerimizi kontrol edelim.

PATLICAN KULELERİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

 • 2 adet patlıcan
 • 4 adet domates
 • 3 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı domates püresi
 • 12 dilim mozzarella peyniri
 • 2 yemek kaşığı rendelenmiş mozzarella peyniri
 • 1 adet defne yaprağı
 • 15-20 yaprak taze fesleğen
 • 1 çay kaşığı beyaz biber
 • 1 çay kaşığı tuz (azaltıp arttırılabilir)
 • 1/2 çay bardağı kızartmalık yağ

PATLICAN KULELERİ NASIL YAPILIR ?

Patlıcanları iyice yıkayıp kabuğunu soymadan, ne çok ince ne de kalın olacak şekilde, yuvarlak yuvarlak dilimleyin. Kızartma yağını kızdırın ve patlıcan dilimlerini çok yumuşatmadan kızartın. Kızaran patlıcanların yağını, havlu ağıt üzerinde çektirin. Domatesleri mümkün olduğunca ufak doğrayın, birkaç yaprak fesleğeni ayırıp gerisini ince ince kıyın. Sarımsakları ezin. Zeytinyağını bir tavada kızdırıp üzerine doğradığınız domatesleri ekleyin. Domatesler yumuşamaya başlayınca ezdiğiniz sarımsakları ve defne yaprağını da koyup tıkırdamaya alın. Eğer patates eziciniz varsa domatesleri de onunla ezerek daha hızlı bir şekilde sos haline gelmelerini sağlayabilirsiniz. Domatesler iyice yumuşayıp sos haline gelince domates püresi, biber ve tuzu da ekleyip 2-3 dakika daha pişirin. Ocaktan almadan hemen önce kıydığınız fesleğenleri de ekleyip, defne yaprağını çıkarıp, ocaktan alın. Bir fırın kabına yağlı kağıt serip üzerine 1 dilim kızarmış patlıcan, onun üzerine 1 dilim mozzarella, onun üzerine domates sosu ve sonra tekrar patlıcan dilimi olmak suretiyle 3 kat yapın. Son patlıcan diliminin üzerine tekrar domates sos ve rende mozzarella ekleyin. 4 adet bu şekilde kule hazırlayın. Bütün kuleler bitince, peynir eriyene üzerleri kızarana kadar yaklaşık 15 dakika kadar fırında pişirin. Daha sonra şık bir servis tabağına alabilirsiniz. Patlican Kuleleri Mezemiz servise hazırdır.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifi vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu mezeyi yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabilir ve özellikle görsellik ve sunumda , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan ürünler oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlarız. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir