MezelerYücel Ustanın tarifleri

YOĞURTLU PATATES SALATASI , YOĞURTLU PATATES SALATASI TARİFİ

YOĞURTLU PATATES SALATASI , YOĞURTLU PATATES SALATASI TARİFİ

Yoğurtlu patates salatası Bildiğimiz patates salatasının yoğurtlusu gibi düşünülsede ufak tefek farklılıklar içermektedir. Örneğin patatesler burada parçalar halinde değil , rende şeklindedir.  Yanındaki malzemelerde patatesle son derece uyumlu olduğu için gayet hoş bir ürün ortaya çıkmaktadır. Yoğurtlu patates salatasının sunum ve süslemesi de diğer yoğurtlu mezeler gibi çok alternatiflidir. Yani neyle nasıl ve ne şekilde süsleyeceğimiz ve sunum yapacağımızın sınırı yoktur. Sos hazırlarsanız üzerine sos dökülür, dere otu varsa dere otu kıyılır, domates küp küp doğranır. Yani saymakla bitmeyecek kadar çok çeşit üretebiliriz. Hangi bölgeye ait olduğuda pek bilinmeyen bu salatamızın tarifini vermeye başlayalım, tabiki önce malzemeler… Haydi mutfağa.. Bu arada ortaya çıkan kıvam yoğun olacağından kek kalıbına koyarak şekilli bir görselde  yaratabilirsiniz. Eğer kıvamınızın sert olmasını istiyorsanız, yoğurt ve mayonezi azar azar koyarak kıvamını ayarlayabilirsiniz.

YOĞURTLU PATATES SALATASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • 4 Adet Orta Boy Patates
  • Bir Avuç Maydonoz,
  • Bir Avuç Dere Otu
  • 3 Adet Salatalık
  • 5 Yemek Kaşığı Süzme Yoğurt
  • 3 Yemek Kaşığı Mayonez
  • 1 Çay Kaşığı Karabiber
  • 1 Çay Kaşığı Tuz

 YOĞURTLU PATATES SALATASI NASIL YAPILIR ?

Yoğurtlu patates salatası için önce patateslerimizi soyup bir tencereye alıp kaynamaya bırakalım, Bu süreçte Maydonozumuzu ve dereotumuzu kıyalım, Salatalıklarımızı yıkadıktan sonra kabuklu bir şekilde rendeleyelim. Daha sonra hazırladığımız bu malzemeleri derin bir kaba alalım. Pişen patateslerimizi ocaktan alıp suyunu süzdürelim ve soğumaya alalım. Patateslerimiz soğuduktan sonra biraz önce hazırladığımız karışımın üzerine rendeleyelim. Tüm bu karışımın üzerinede Süzme Yoğurt, Mayonnez ve baharatlarımızı koyalım ve güzelce karıştıralım. Uygun bir servis tabağımıza aldığımız Yoğurtlu patates salatamızın üzerini dere otu veya maydonoz ile süsleyebiliriz. Yoğurtlu patates salatası servise hazırdır.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifi vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu mezeyi yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabilir ve özellikle görsellik ve sunumda , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan ürünler oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlarız. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir